Sonisphere Stage Times Revealed

Not only do we have the complete Sonisphere stage times but we can also reveal several new additions to the line-up including Ginger WIldheart!

Las minute additions to the already packed bill are:
GINGER WILDHEART, SPY CATCHER, MAD DOG, JAMES CLEAVER QUINTET, FEED THE RHINO & WITCHSORROW.

With just one weekend left before Sonisphere hits Knebworth, it’s time to start planning your days although, unlike other festivals, at Sonisphere the stage times have been specifically designed to minimise clashes and tough choices.

Stage times (subject to change) are as follows:

FRIDAY 8th JULY

APOLLO STAGE
METALLICA                   20:30
SLAYER                           18:45 -19:45
MEGADETH                    17:15 -18:15
ANTHRAX                       16:00 – 16:45
DIAMOND HEAD          15:15 – 15:45

BOHEMIA STAGE

A1 BASSLINE (DJ SET)  02:15 – 03:00
FOLD (DJ SET)                   01:30         – 02:15
HAYSEED DIXIE              00:30 – 01:30
KILLING JOKE                  23:00 – 24:00
BLOOD RED SHOES         20:10         – 20:55
MY PASSION                     19:10 – 19:50
BLACK DAHLIA               18:20         – 18:50
FIREWIND                          17:30 – 18:00
GLAMOUR OF THE KILL 16:40         – 17:10
LOWER THAN ATLANTIS 15:50 – 16:20
JAPANESE VOYEURS      15:00 – 15:30

JAGERMEISTER

WITCHSORROW          22:00 – 23:00
FLATS                              21:00 – 21:30
THE DEFILED               20:00 – 20:30
BLACK BREATH           19:00 – 19:30
SLAM CARTEL              18:00 – 18:30
HOUNDS                          17:00 – 17:30
DECADE                           16:00         – 16:30
HAMMER OF THE GODS 15:00         – 15:30

RED BULL STAGE

ROLO TOMASSI             20:30         – 21:00
PROTEST THE HERO      19:30 -20:00
CEREBAL BALLZY          18:30         – 19:00
YOUNG LEGIONNAIRE   17:30          – 18:00
ACODA                                 16:30         – 17:00
MAKE THIS RELATE       15:30         – 16:00

SATURDAY 9th JULY

APOLLO STAGE

BIFFY CLYRO                 21:15
WEEZER                            18:30         – 19:30
YOU ME AT SIX             16:35 – 17:35
BAD RELIGION              15:00         – 15:45
CAVALERA CONSPIRACY13:25 – 14:10
ARCHITECTS                  12:10         – 12:40
SYLOSIS                           11:00 -11:30

SATURN STAGE

THE MARS VOLTA         19:40         – 20:55
ALL TIME LOW                17:40         – 18:25
SUM 41                                15:50         – 16:30
KIDS IN GLASS HOUSES14:15 – 14:55
GALLOWS                            12:45         – 13:20
RICHARD CHEESE            11:35 – 12:05

BOHEMIA STAGE

INNERPARTSYSTEM (DJ SET)  02:00         – 03:00
TEK ONE (DJ SET)                   01:00 – 02:00
THE SISTERS OF MERCY        23:15
PARADISE LOST                        21:45         – 22:45
GOJIRA                                         20:30 – 21:15
GINGER WILDHEART             19:25         – 20:05
PERIPHERY                                18:15 – 19:00
PULLED APART BY HORSES     17:20         – 17:50
STEVE O                                        16:20         – 17:00
JARED CHRISTMAS (MC)       16:10         – 16:20
JIM BREURER                            15:40         – 16:10
JARED CHRISTMAS (MC)        15:35         – 15:40
NICK HELM                                  15:10         – 15:35
JARED CHRISTMAS (MC)        15:00 – 15:10
CHERRI BOMB                             14:00 – 14:30
ME Vs HERO                                 13:10         – 13:40
VINTAGE TROUBLE                 12:20 – 12:50
WHILE SHE SLEEPS               11:30         – 12:00

JAGERMEISTER

BLACK SPIDERS                     22:15 – 23:00
SAINT JUDE                           21:00         – 21:45
RIVAL SONS                           20:00         – 20:30
SPY CATCHER                         19:00 – 19:30
THE CRAVE                            18:00 – 18:30
SIX HOUR SUNDOWN             17:00         – 17:30
THE VIRGINMARYS                 16:00         – 16:30
PANIC CELL                                    15:00  – 15:30
THE TREATMENT                    14:00         – 14:30
JETTBLACK                             13:00 – 13:30
NO AMERICANA                      12:00 – 12:30
SONS OF ICARUS                   11:00         – 11:30

RED BULL STAGE

SILENT DISCO                       23:00 – 02:00
WATAIN                                 21:45         – 22:30
RISE TO REMAIN                    20:30         – 21:15
TEK ONE                                19:30         – 20:00
INNERPARTYSYSTEM              18:30         – 19:00
TESSERACT                            17:30         – 18:00
REVOKER                               16:30 – 17:00
THE HYPE THEORY                 15:30         – 16:00
HILL VALLEY HIGH                 14:30         – 15:00
PAGE 44                                13:30 -14:00
YOU AND WHAT ARMY            12:30         – 13:00
THE SUZUKIS                        11:30         – 12:00

SUNDAY 10th JULY
 
APOLLO STAGE

SLIPKNOT                              21:00
LIMP BIZKIT                           18:45         – 19:45
MOTORHEAD                          16:45 -17:45
MASTODON                            14:50 – 15:50
PARKWAY DRIVE                    13:20 – 13:55
ARCH ENEMY                         12:10         – 12:40
VOLBEAT                               11:00         – 11:30

SATURN STAGE
BILL BAILEY                           19:55         – 20:40
OPETH                                   17:50 – 18:40
AIRBOURNE                           15:55         – 16:40
INFLAMES                              14:05         – 14:45

2 MINUTES SILENCE FOR PAUL GRAY        14:00        14:02

HOUSE OF PAIN                     12:45 – 13:15
BLACK TIDE                           11:35         – 12:05

BOHEMIA STAGE

ALFIE (DJ SET)                       00:15 – 01:00
STAN SB                                23:45 – 00:15
BAT SABBATH                        22:55 – 23:25
THE ANSWER                         21:25         – 22:25
FOUR YEAR STRONG               20:10 – 20:55
ALESTORM                             19:10 – 19:40
CANCER BATS                        18:10         – 18:50
ANBERLIN                              17:15         – 17:50
SEAN HUGHES                       16:30         – 17:00
ANDREW O’NEILL (MC)           16:25         – 16:30
BRENDAN BURNS                   15:55 – 16:25
JASON ROUSE                        15:25         – 15:55
JASON JOHN WHITEHEAD       15:00         – 15:25
ANDREW O’NEILL (MC)           14:55         – 15:00
INME                                     14:10         – 14:40
KYLESA                                  13:20 -13:50
TURBOWOLF                          12:30 – 13:00
HOWARD MARKS                    11:00         – 12:00

JAGERMEISTER

ORANGE GOBLIN                    22:15 -23:00
JAMES CLEAVER QUINTET      21:15         – 21:45
FOZZY                                   20:00 – 20:45
ANTERIOR                              19:00         – 19:30
EXIT TEN                               18:00         – 18:30
MAD DOG                               17:00         – 17:30
AMPLIFIER                             16:00         – 16:30
DEMONIC RESURECTION        15:00         – 15:30
TURBOGESIT                          14:05         – 14:35
MOJO FURY                            13:00         – 13:30
THE SAFETY FIRE                   12:00 -12:30
FLETCHER                              11:00         – 11:30

RED BULL STAGE

SONIC BOOM SIX                   19:30 – 20:15
DON BROCO                           18:30         – 19:00
TITLE FIGHT                          17:30 – 18:00
DANGEROUS                          16:30         – 17:00
FLOODS                                 15:30         – 16:00
THE OCEAN BETWEEN US      14:30         – 15:00
AUTUMN IN DISGUISE           13:25         – 13:55
FEED THE RHINO                   12:30 – 13:00
ARCANE ROOTS                      11:30         – 12:00

SONISPHERE KNEBWORTH takes place 8th – 10th July 2011 at KNEBWORTH HOUSE.
For tickets and more info go to www.sonispherefestivals.com

Related posts:

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.